Üsküp Yöresi Halkoyunları

2007-11-13 12:45:00

Resim:MIHPM(SkopjeG).png

İlk Halk Oyunları maceram İstanbul-Gaziosmanpaşa Halk eğitimi merkezinde Üsküp oyunlarıyla başlmadı. Bu sebeple Üsküp oyunlarının yeri ve değeri bende başkadır. Bitirme tez konum da aynı sebeple Üsküp kostümleri araştırmasıydı. Nette bulabildiğim bilgileri paylaşmak istedim. İlgilenen olursa tezimdeki bilgileri de buradan aktarabilirim.

 

Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti'nın başkentidir. Kentin Makedonca adı Skopje'dir.

2002 sayımlarına göre kentin nüfusu 662,704 kişidir.Etnik Gruplara göre dağılımda ise en büyük etnik grup Makedon'lardır.338,358 kişilik nüfusla kentinMakedon'dur. 2. büyük etnik grup 253.463'la Arnavut'lardır.Daha sonra sırasıyla Türkler 25,595 Çingeneler 23,475 (4.63%), Sırplar 14,298 (2.82%),Boşnaklar 7,585 (1.50%), ve diğerleri. '

Üsküp Halk oyunları, genellikle Makedonya’nın çeşitli yörelerinden derlenmiştir. Yöre olarak doğu, batı ve Vardar boyu oyunlardır. İçlerinde kına gecelerinde, düğünlerde oynanan hafif oyunlar ve ağır oyunlar yer alır. Hafif dediğimiz oyunlar sadece kadın ve kadın-erkek karma oynanan oyunlardır. Ağır oyunlar ise sadece erkekler tarafından oynanır.

Kızlarla beraber oynanan oyunlar şunlardır:
Koşturmalı, Payduşka, Sayılı, Rençper, Karadağ, Yeniyol, Köprülü, Kalaycı, Eltiler, Damat, Berançe, Sırbiya 
ve niceleri...

Bu oyunlar seri oyunlardır ve bu canlılığı Vardar nehrinin hırçın akışından almaktadırlar.

Ağır ve kahramanlık oyunları ise:
Düz ağır, Anadolka, Bülbülce, Çifte Çamçe, Harami, Süvari, Nizamka, Osmanpaşa, Kırbaç, Çaçak, Karadağ, Cücük, Kaval gibi oyunlardır.

Giysiler:
Giysiler düğünlerde, bayramlarda ve tarlada giyilen giysiler olarak değişiklik gösterir.

Bayanlar: Başta yemeni, küpe ve altın ziynet, bürümcük gömlek, yelek(cepken), işlemeli kemer, geniş şalvar, çorap, (sipsip, ayakkabı, çarık) işlemeli mendili de yanından eksik etmez.

Erkekler: Başta fes külah, boyunda köstek, gömlek, mintan, cepken, (fermene) kuşak, yün veya keten potur, tozluk, yün çorap, çarık, (ağır kahramanlık oyunlarında) silahlık, kama pistov, cepken yerine sallama, fesin etrafında poşu.

Müzik aletleri: Açık havada ve meydanlarda, davul – zurna, salon ve oda gibi kapalı yerlerde; klarinet, keman, kanun, ud, darbuka, akordeon, trompet ve tef’dir.

Aşağıdaki linklere tıklayarak ta çeşitli üsküp oyun görüntülerine ulaşabilirsiniz:

 

 

 

 

5549
0
0
Yorum Yaz